Domofony jednorodzinne

Domofony jednorodzinne stały się niezbędnym wyposażeniem naszych posesji. Domofon pozwala na wygodną komunikację pomiędzy domem a furtką. Ale nie tylko. Domofon to jest to, co goście widzą najpierw. Jest wizytówką domu. Tak samo jak drzwi i ogrodzenie. Jest elementem granicy między przestrzenią publiczną a naszym domem.

Domofon jednorodzinny zwiększa bezpieczeństwo i pozwala kontrolować komu i kiedy chcemy otworzyć furtkę. Domofony jednorodzinne produkujemy w wielu wersjach, zaczynając od domofonów jednorodzinnych bez kontroli dostępu po domofony z szyfratorem lub czytnikiem. Domofony bez kontroli dostępu pozwalają na nawiązanie komunikacji głosowej z lokalem oraz otworzenie furtki dzwoniącemu za pomocą przycisku unifonu. Mieszkańcy, aby otworzyć furtkę, muszą nadal posługiwać się tradycyjnym kluczem. Natomiast domofony z kontrolą dostępu umożliwiają otworzenie furtki za pomocą kodu, pastylki lub karty. Mają też dodatkowe możliwości – na przykład sterowanie bramą, również za pomocą kodu lub pastylki. Ma to tę zaletę, że nie trzeba już szukać klucza w torebce lub pilota w kieszeniach.

Domofon jednorodzinny – cyfrowy czy analogowy?

Dla mieszkańców domku jednorodzinnego nie ma znaczenia, czy domofon jednorodzinny jest cyfrowy czy analogowy. Różnica w ilości kabli jest minimalna. Do podłączenia domofonu analogowego i analogowo-cyfrowego jest potrzebne 4 żyły: masa, mikrofon, słuchawka i wywołanie. Do podłączenia domofonu cyfrowego jest potrzebne 3 żyły: A, B, C. To, czy domofon jest cyfrowy czy analogowy nabiera wagi w budownictwie wielorodzinnym. Tam, ze względu na liczbę wywołań ma to znaczenie.

Ogólne informacje o ilości kabli, potrzebnych do podłączenia domofonu jednorodzinnego dostępne są tutaj, w przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z nami, chętnie pomożemy.

Domofon jednorodzinny – rodzaje

Domofony jednorodzinne Radbit to maksymalna wygoda i funkcjonalność – kontrola dostępu do posesji dzięki kasetom domofonowym z zamkiem szyfrowym, czytnikiem pastylek lub czytnikiem kart – dla wymagających, którym zależy zarówno na estetyce wykonania jak i na trwałości. Trzy linie domofonów – NOVUM, MODERN i MINI pozwalają na wybranie sprzętu, który będzie idealnie komponował się z otoczeniem. Wybierając domofon jednorodzinny trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, zarówno dotyczących potrzeb i wymaganych funkcjonalności jak i sposobu montażu. Ważne jest, czy domofon:

  • będzie montowany natynkowo czy podtynkowo,
  • czy ma być wyposażony w funkcje kontroli dostępu, a jeśli tak, to jakiego rodzaju,
  • ile będzie unifonów w domu, czy będą podłączone równolegle.

Domofon jednorodzinny może współpracować z więcej niż jednym unifonem. Dwa lub trzy unifony można podłączyć równolegle tak, aby dzwoniły równocześnie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, często stosowane w piętrowych lub rozległych domach. Jedne unifon jest montowany na przykład na parterze, drugi na piętrze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego artykułu o domofonie do domku jednorodzinnego, który pomaga uporządkować wyżej wymienione kwestie.

Domofon jednorodzinny – elementy systemu

System domofonowy składa się z czterech podstawowych elementów: kasety domofonowej, nazywanej również panelem zewnętrznym, unifonu (słuchawki), zasilacza oraz elektrozaczepu. System domofonowy może być rozbudowywany o dodatkowe elementy, takie jak moduł interkomu, moduł dla niesłyszących, komutator, klawiatura do wychodzenia, przycisk wyjścia itp. Akcesoria te są dobierane pod konkretne wymagania użytkownika systemu domofonowego.

Domofony jednorodzinne – jakość

Domofony projektujemy i produkujemy w całości Polsce. Dzięki temu zawsze dostępne są części zamienne. Nie używamy gotowych podzespołów wątpliwej jakości. Więcej o jakości naszych domofonów tutaj.

Domofony jednorodzinne Modern są umieszczone w obudowie z udaroodpornego tworzywa sztucznego. Płyta czołowa jest wykonana z anodowanego aluminium i podświetlona. Jest zamykana na nity. Domofony mają sprawdzoną konstrukcję i są bezawaryjne. Domofony tej linii są przeznaczone do montażu podtynkowego, dlatego aby zamontować je natynkowo niezbędna jest dodatkowa kieszeń natynkowa (daszek ochronny).

Domofony Novum i Mini są umieszczone w obudowie z anodowanego aluminium o grubości aż 3mm. Co istotne, obudowa jest wykonana ze stopu aluminium, a nie ze zwykłej, aluminiowej blaszki. Taki wykonanie gwarantuje piękny wygląd oraz niebywałą trwałość. Obudowa nigdy nie wygnie się i nie straci swojego kształtu. Domofony te są dostępne zarówno w wersji podtynkowej, jak i natynkowej. Do ich montażu nie są potrzebne dodatkowe daszki ochronne.

Obudowa natynkowa domofonu Radbit - stop aluminium, anodowana
Obudowa natynkowa domofonu Radbit – stop aluminium, anodowana

 

Płyta czołowa domofonów jest również wykonana z anodowanego aluminium i zamykana za pomocą śrubek imbusowych. Anodowanie elementów metalowych pozwala na utrzymanie ich wyglądu w nienagannym stanie – anodowane aluminium łatwo wyczyścić, nie jest konieczne używanie specjalistycznych środków czyszczących.

Domofony te mają elektronikę zamkniętą w szczelnym module, posiadają uszczelki i kanaliki odwadniające. Dzięki temu są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Wszystkie domofony są podświetlone energooszczędnymi diodami LED o długim czasie życia.

Domofony jednorodzinne – możliwości

Domofony jednorodzinne mogą posiadać jedynie przycisk wywoławczy. Jest to najprostsze zabezpieczenie domu. Ale domofony mogą być wyposażone w bardziej zaawansowane rozwiązania, na przykład: otwieranie furtki kodem, pastylką lub kartą lub sterowanie furtką i bramą. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od preferencji mieszkańców.

Każdy z domofonów naszej produkcji współpracuje z modułem interkomu oraz z komutatorem. Dzięki temu system domofonowy można dostosować do rzeczywistych potrzeb użytkowników i rozbudowywać o kolejne elementy.

Podłączenie domofonu jednorodzinnego cyfrowo-analogowego

Cechą tych bramofonów jest to, że do każdego abonenta prowadzony jest oddzielny przewód wywoławczy oraz trzy lub cztery przewody wspólne dla wszystkich unifonów. Z kasety wychodzi więc tyle żył, ile jest podłączonych unifonów plus trzy lub cztery przewody wspólne. Po tych przewodach realizowane są wszystkie funkcje związane z wywołaniem, rozmową i otwieraniem elektrozaczepu. Kasety mogą więc współpracować praktycznie ze wszystkimi typowymi instalacjami domofonowymi. Do domofonu jednorodzinnego można podłączyć więcej niż jedną słuchawkę, co jest bardzo wygodne w dużym domu. Unifony dzwonią wtedy równocześnie, a otworzyć furtkę można z tego, który jest bliżej (na przykład na parterze lub na piętrze). Schemat takiego połączenia dostępny jest tutaj.

Podłączenie domofonu jednorodzinnego cyfrowego

W tym wypadku cała instalacja opiera się na trzech przewodach. Z kasety wychodzą trzy żyły. Wywołanie zrealizowane jest drogą cyfrową. Domofony cyfrowe jednorodzinne współpracują tylko z unifonami UCN. Schemat podłączenia domofonu cyfrowego KEC-1P Mini dostępny jest tutaj.

Nasze domofony są trwałe. Zabezpieczone przed niszczycielskim działaniem deszczu i śniegu. Doskonale spełniają swą funkcję reprezentacyjną. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *